Růžově kvetoucí trvalky na zahradě: Jak je pěstovat a pečovat o ně
Růžová barva je mezi zahradními rostlinami velmi oblíbená pro její jemnost a eleganci. Růžově kvetoucí trvalky dodají vaší zahradě krásu a svěžest od jara až do podzimu.

Růžová barva je mezi zahradními rostlinami velmi oblíbená pro její jemnost a eleganci. Růžově kvetoucí trvalky dodají vaší zahradě krásu a svěžest od jara až do podzimu. V závislosti na podmínkách, které jim poskytujete, existuje celá řada růžově kvetoucích trvalek, které můžete zahrnout do svých záhonů. Některé z nich preferují slunečné stanoviště, jiné mají raději stín nebo polostín. Pojďme se podívat na několik populárních růžově kvetoucích trvalek a jak o ně pečovat.
Trvalky kvetoucí růžově pro stín a polostín
Bergenie (Bergenia crassifolia) – sloní ucho
Pěstování: Bergenie, známá také jako sloní ucho, je vytrvalá rostlina s velkými, kožovitými listy a růžovými květy, které vykvétají na jaře. Preferuje stinné nebo polostinné stanoviště, kde se jí daří v mírně vlhké, dobře propustné půdě. Na podzim nebo po odkvětu je doporučeno odstranit odkvetlé květy. Je odolná vůči mrazům, a to i v zimních měsících.

Dicentra spectabilis – srdcovka
Pěstování: Srdcovka je okouzlující trvalka, která kvetla na jaře a její růžové květy vypadají jako malá srdíčka visící na dlouhých stoncích. Srdcovka roste nejlépe v polostínu a vlhké, dobře propustné půdě. Pro lepší kvetení je doporučeno pravidelně odstranit odkvetlé květy a rostlinu na podzim zastřihnout.

Heuchera – dlužicha
Pěstování: Dlužicha je krásná trvalka, která se pěstuje nejen pro své barevné listy, ale i pro jemné růžové květy, které se objevují na dlouhých stoncích. Tato trvalka roste nejlépe v polostínu až stínu a v humózní, vlhké půdě. Dlužicha není náročná, ale přesto je potřeba ji pravidelně zalévat.

Helleborus (Helleborus orientalis) – čemeřice východní
Pěstování: Čemeřice je jednou z prvních jarních trvalek, které vykvétají, a její růžové květy jsou velmi oblíbené. Růžové květy mohou být různých odstínů, od světle růžové po tmavší purpurové. Rostlina má ráda polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Během zimy se může občasně objevit na záhonech, kde se její jemné květy objevují i pod sněhem.
Kultivary: Helleborus orientalis ‚Rosemary‘, který vykvétá růžovými květy.

Geranium (Geranium spp.) – kakost
Pěstování: Kakost je známý svou odolností a množstvím růžových květů. Mnoho druhů a kultivarů kakostu kvete růžovými květy. Roste nejlépe na slunných až polostinných místech, v dobře odvodněné půdě. Kakost je ideální pro záhony, květinové obruby a okraje cest.
Kultivary: Geranium sanguineum, který má růžové až fialové květy a je velmi oblíbený pro svou dlouhou dobu kvetení.

Sasanka japonská (Anemone hupehensis)
Pěstování: Sasanka japonská je trvalka, která kvete jemně růžovými květy od konce léta až do podzimu. Preferuje polostín až stín a vlhkou, dobře propustnou půdu. Tato rostlina je odolná vůči mrazům a dobře se hodí do přírodních zahrad nebo podrostu stromů.
Kultivary: Anemone hupehensis ‚September Charm‘, která má krásné růžové květy a je odolná vůči různým povětrnostním podmínkám.

Astilbe (Astilbe spp.)
Pěstování: Astilbe je trvalka, která kvetením potěší každého zahradníka. Květy astilbe mohou být růžové, červené nebo bílé. Tato rostlina preferuje polostín až stín a vlhkou, kyselou půdu. Astilbe je ideální do vlhčích míst v zahradě a je skvělou volbou pro různé okraje rybníčků či stinné záhony.
Kultivary: Astilbe ‚Sprite‘, který má růžové květy a menší růst, ideální do menších zahrad nebo jako okrasná rostlina na okrajích.

Závěr Růžově kvetoucí trvalky jsou nádherným způsobem, jak obohatit zahradu o jemné barvy a elegantní vzhled. Ať už máte stinné kouty nebo slunné záhony, výběr rostlin je široký. Pěstování těchto trvalek není obtížné, pokud víte, jakým podmínkám vyhovují.

Trvalky jako heuchera, bergenie a srdcovka jsou ideální pro stinná místa. S těmito rostlinami budete mít zahradu, která kvetou po celé jaro a léto a případně i na podzim.
Zdroj: Ing. Bc. Dana Makrlíková, redakce portálu Radyzezahrady.cz, Foto: archiv Dany Makrlíkové Depositfoto.com
Mohlo by vás zajímat
Doporučujeme

Hortenzie velkolistá: jak ji správně pěstovat, proč nekvete a jak získat modré květy
Snad každý, kdo si kdy zasadil hortenzii velkolistou, se těšil na bohaté koule květů v odstínech růžové, modré nebo fialové. Jenže mnohdy se stane, že rostlina krásně roste, ale květy nikde. Co je špatně?

Balkon jako středomořská oáza: Pěstujte oleandry, citrsy, mandevily a vytvořte zelený ráj i na pár metrech
Poradíme, jak vytvořit středomořskou atmosféru pomocí květin jako je mandevila a muškát, jak vybrat správné rostliny pro váš prostor.

Jak na pěstování jahod: Vše, co potřebujete vědět
Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších ovoce nejen v našich zahradách, ale i na jídelních stolech. Kromě své lahodné chuti a vůně se pyšní i mnoha zdravotními benefity. Pokud si chcete na své zahrádce vypěstovat vlastní úrodu, není nic jednoduššího než se pustit do pěstování jahodníku. Ať už jste začínající zahrádkář, nebo zkušený pěstitel, náš průvodce vás provede všemi kroky – od výběru odrůdy přes správnou přípravu záhonu až po následnou péči, která vám zajistí bohatou a chutnou sklizeň.
Nejčtenější články

Nejlepší trvalky na zahradu: Nápady od zahradní designérky Dany Makrlíkové

Mandevila: královna teras a balkonů. Jak ji pěstovat a úspěšně přezimovat?
