Ibišek syrský: keř, který kvete uprostřed léta, když ostatní odpočívají
Ibišek syrský je hvězdou letní zahrady – rozkvétá právě ve chvíli, kdy většina rostlin odpočívá po jarním koncertu. Tento nenáročný keř vás okouzlí exotickými květy i dlouhou dobou kvetení, a to až do podzimu.

Léto na zahradě nemusí být jen o trávníku a zelené hmotě. Když ostatní keře dokvétají, ibišek syrský přebírá štafetu a září květy až do podzimu. Tento opadavý keř s exotickým vzhledem je přitom zcela nenáročný a v našich podmínkách spolehlivě roste i kvete. Pokud hledáte keř, který se na vrcholu léta promění v záplavu květů – a vydrží kvetoucí i v září – je Hibiscus syriacus jasnou volbou.
Video YouTube kanál Zahrady od Dany TV: Ibišek syrský na slunné zahradě
Co je ibišek syrský a proč si ho zamilovat
Hibiscus syriacus pochází z východní Asie, ale už dlouho je oblíbenou součástí evropských zahrad. Patří do čeledi slézovitých, stejně jako třeba topolovka nebo sléz maurský. Je to opadavý keř, který obvykle dorůstá výšky 1,5–3 metry a přirozeně tvoří vzpřímený, poměrně úzký tvar. Největší předností ibišku je jeho doba květu – kvete od července až do září, kdy je většina ostatních keřů už dávno po sezoně. Květy jsou velké, nápadné a podobají se tropickým ibiškům. Můžou být bílé, růžové, modrofialové, červené nebo plnokvěté – podle kultivaru.

Stanoviště a podmínky pro pěstování
Ibišek syrský je teplomilný, proto mu vyberte co nejteplejší, slunné stanoviště. Nejlépe mu vyhovuje jižní nebo západní strana domu, chráněná před studeným větrem. Čím víc slunce, tím bohatší kvetení. Půda by měla být propustná, středně živná a dobře zásobená vláhou, ale ne přemokřená. V těžké jílovité půdě trpí na přemokření, v suché písčité půdě naopak zasychá a květy rychle odpadávají. Pokud sázíte ibišek do nádob, použijte větší květináč s dobrou drenáží a přezimujte ho v chráněném koutě zahrady nebo na terase.
Zálivka a hnojení
Mladé rostliny potřebují v prvních letech pravidelnou zálivku, zejména v suchých obdobích. Jakmile zakoření, snesou i krátkodobé sucho. V období nasazování poupat (červen až srpen) je vhodné přihnojování hnojivem na kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku – podpoří to bohatší kvetení. Vyhněte se hnojení dusíkatými hnojivy, která podporují spíš růst listů než květů.

Řez ibišku syrského: kdy a jak
Aby ibišek bohatě kvetl, potřebuje pravidelný řez. Na rozdíl od mnoha jiných keřů kvete na letošním dřevě, tedy na výhonech, které vyrostou v tom samém roce. Proto se řeže brzy na jaře, ideálně v březnu až dubnu.
- Lehký udržovací řez: každé jaro zkraťte loňské výhony asi o jednu třetinu. Tím podpoříte větvení a nasazení většího počtu květů.
- Zmlazovací řez: starší keře, které málo kvetou nebo jsou přerostlé, můžete seříznout radikálněji – klidně až na 30–50 cm od země. Ibišek obrazí zespodu a znovu zmladí.
- Tvarovací řez: pokud chcete vytvořit keř s konkrétním tvarem (např. stromkovitý tvar), provádějte průběžné vyštipování a výběr hlavního výhonu.

Mrazuvzdornost a zazimování
Ibišek syrský je mrazuvzdorný, ale mladé rostliny mohou být v prvních zimách citlivější. Doporučuje se je přes zimu chránit – kořeny zamulčovat listím nebo kůrou, případně keř obalit netkanou textilií, pokud hrozí holomrazy. V chladnějších oblastech vybírejte osvědčené, mrazuvzdorné kultivary. Dobře přezimují například ‘Blue Bird’, ‘Woodbridge’ nebo ‘Hamabo’.
Kultivary ibišku syrského: jaký si vybrat
Na trhu je velké množství kultivarů, které se liší barvou, tvarem květů i vzrůstem. Mezi osvědčené a krásně kvetoucí patří:
- ‘Blue Bird’ – modrofialové květy s červeným středem, velmi oblíbený, kompaktní růst.
- ‘Woodbridge’ – sytě růžový kultivar s tmavým středem, kvete bohatě.
- ‘Duc de Brabant’ – plnokvětý, karmínově červený, velmi efektní.
- ‘Hamabo’ – světle růžový květ s červeným pruhem, působí jemně a romanticky.
- ‘Red Heart’ – bílý květ s výrazným červeným okem, elegantní kontrast.

Choroby a škůdci
Ibišek syrský je poměrně odolný, ale může ho občas napadnout mšice, zejména na mladých výhonech. Pomáhá postřik mýdlovou vodou nebo přírodní insekticidy. V deštivých letech se může objevit padlí – bílé povlaky na listech. Větrné a vzdušné stanoviště pomáhá prevenci.
Kdy kvete ibišek syrský a co dělat, když nekvete
Ibišek kvete od července do září, někdy až do října. Pokud nekvete, může být důvodem málo světla, příliš dusíkatá půda, špatný řez (např. na podzim) nebo příliš mladá rostlina. Pravidelným řezem, dostatkem slunce a správným hnojením lze kvetení výrazně podpořit.

Shrnutí na závěr
Ibišek syrský je krásný, nenáročný a dlouho kvetoucí keř, který si zaslouží místo v každé zahradě. Potřebuje slunné stanoviště, dobře propustnou půdu, pravidelný jarní řez a trochu trpělivosti, než se rozroste. Odmění vás záplavou exotických květů v době, kdy většina keřů už odkvetla. Ať už ho zasadíte jako solitér, součást živého plotu nebo v kombinaci s trvalkami a travami, bude středem pozornosti celé léto.
Zdroj: Ing. Bc. Dana Makrlíková, redakce portálu Radyzezahrady.cz, Foto: archiv Dany Makrlíkové Depositfoto.com, Video: YouTube kanál: Zahrady od Dany TV
Mohlo by vás zajímat
Doporučujeme

Ibišek syrský: keř, který kvete uprostřed léta, když ostatní odpočívají
Ibišek syrský je hvězdou letní zahrady – rozkvétá právě ve chvíli, kdy většina rostlin odpočívá po jarním koncertu. Tento nenáročný keř vás okouzlí exotickými květy i dlouhou dobou kvetení, a to až do podzimu.

Botanická zahrada v Praze – Tróji v květech: Rododendrony a azalky právě teď v plné kráse
Ornamentální zahrada v Botanické zahradě hlavního města Prahy je na přelomu dubna a května doslova zaplavená květy rododendronů a azalek.

Hortenzie velkolistá: jak ji správně pěstovat, proč nekvete a jak získat modré květy
Snad každý, kdo si kdy zasadil hortenzii velkolistou, se těšil na bohaté koule květů v odstínech růžové, modré nebo fialové. Jenže mnohdy se stane, že rostlina krásně roste, ale květy nikde. Co je špatně?
Nejčtenější články

Nejlepší trvalky na zahradu: Nápady od zahradní designérky Dany Makrlíkové

Mandevila: královna teras a balkonů. Jak ji pěstovat a úspěšně přezimovat?
