Albízie hedvábná: strom s růžovými obláčky, který přinese do zahrady exotiku
Albízie hedvábná okouzlí každého svými jemnými růžovými květy připomínajícími nadýchané obláčky. Tento exotický strom vnese do vaší zahrady nejen eleganci, ale i lehkost a nečekanou krásu.

Hledáte-li do své zahrady něco opravdu nevšedního, co zaujme na první pohled a navodí atmosféru Středomoří, pak vás možná okouzlí albízie hedvábná (Albizia julibrissin). Její jemné růžové květy, které vypadají jako nadýchané obláčky z hedvábných nití, a elegantní listy připomínající kapradí z ní dělají opravdový skvost. Přestože jde o strom původem z teplejších krajů, při správném výběru stanoviště a troše péče si ho můžete dopřát i v české zahradě.
Odkud albízie pochází a proč je tak výjimečná
Albízie hedvábná pochází z teplých oblastí Asie – od Íránu přes Čínu až po Koreu. Do Evropy se dostala v 18. století díky italskému šlechtici Filippo degli Albizzi, po němž také nese jméno. V přírodě jde o menší opadavý strom nebo větší keř, který může dorůst výšky kolem 5–12 metrů. V našich podmínkách obvykle zůstává menší, ale i tak působí velmi nápadně a exoticky.
Zvláštní pozornost si zaslouží její růžové květy, které se objevují v létě – obvykle od července do září. Jsou tvořeny dlouhými, jemnými tyčinkami, které připomínají hedvábná vlákna. Květy lákají včely i motýly a nádherně voní. Dekorativní jsou i zpeřené listy, které se na noc nebo při dešti zavírají – podobně jako třeba u citlivky.
Albízie v české zahradě: kde a jak ji pěstovat
Ačkoliv albízie působí velmi křehce, překvapí vás svou odolností. Starší rostliny dobře snášejí i mrazy do -20 °C, někdy dokonce krátkodobě až -23 °C. Přesto ale platí, že není vhodná pro celou republiku.
Vysaďte ji jen na opravdu teplém a chráněném místě
Pokud plánujete albízii vysadit přímo do země, vyberte teplejší lokalitu – ideální jsou nížiny jižní a střední Moravy nebo nejteplejší části středních a východních Čech (např. Polabí). V chladnějších oblastech je lepší pěstovat ji v nádobě a na zimu přenášet do bezmrazé místnosti.
Vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před silným větrem, nejlépe u jižní stěny domu, kde je více tepla a zimní mráz není tak agresivní. Půda by měla být dobře propustná, hlinitopísčitá, s neutrálním až mírně zásaditým pH.

Přes léto téměř bez starostí, na zimu chraňte
Albízie nepotřebuje zvláštní zálivku ani hnojení – dobře snáší i sušší podmínky. Přihnojení kompostem nebo organickým hnojivem na jaře jí však může prospět. Důležité je zabránit přemokření půdy, které nesnáší.
Mladé rostliny je nutné na zimu dobře chránit – kořenový bal přikrýt silnou vrstvou mulče, kmen omotat jutou nebo bílou netkanou textilií. V prvních letech doporučujeme i zimní kryt nad celou rostlinou. V nádobách pěstované albízie je třeba na zimu přemístit do chladné, ale světlé místnosti (teplota okolo 5 °C), kde přečká zimu v klidovém stavu bez listů.
Kultivary, které stojí za zmínku
- Albizia julibrissin ‘Ombrella’ – bohatě kvete sytě růžovými květy, kompaktnější růst.
- Albizia julibrissin ‘Summer Chocolate’ – zvláštní kultivar s vínově purpurovými listy, velmi dekorativní i mimo období květu.

Shrnutí: má smysl pěstovat albízii?
Albízie hedvábná je krásný strom, který přinese do zahrady nevšední nádech jižních krajů. V teplejších oblastech Česka může růst i ve volné půdě, jinde ji raději pěstujte jako mobilní rostlinu v nádobě. Vyžaduje slunce, propustnou půdu a ochranu před zimními extrémy. Pokud jí dáte to, co potřebuje, odmění se vám v létě květy, které jsou nepřehlédnutelné a skutečně okouzlující.
Zdroj: Ing. Bc. Dana Makrlíková, redakce portálu Radyzezahrady.cz, Foto: archiv Dany Makrlíkové Depositfoto.com
Mohlo by vás zajímat
Doporučujeme

Balkon jako středomořská oáza: Pěstujte oleandry, citrsy, mandevily a vytvořte zelený ráj i na pár metrech
Poradíme, jak vytvořit středomořskou atmosféru pomocí květin jako je mandevila a muškát, jak vybrat správné rostliny pro váš prostor.

Jak na pěstování jahod: Vše, co potřebujete vědět
Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších ovoce nejen v našich zahradách, ale i na jídelních stolech. Kromě své lahodné chuti a vůně se pyšní i mnoha zdravotními benefity. Pokud si chcete na své zahrádce vypěstovat vlastní úrodu, není nic jednoduššího než se pustit do pěstování jahodníku. Ať už jste začínající zahrádkář, nebo zkušený pěstitel, náš průvodce vás provede všemi kroky – od výběru odrůdy přes správnou přípravu záhonu až po následnou péči, která vám zajistí bohatou a chutnou sklizeň.

Sakura: symbol jara i pomíjivosti. A jak ji pěstovat na české zahradě?
Sakura, jemně růžový symbol jara, krásy i pomíjivosti, dokáže vaší zahradě dodat nádech japonské poezie. Zjistěte, jak tuto okouzlující dřevinu úspěšně pěstovat i v českém klimatu a užívat si její kouzelné květy každé jaro.
Nejčtenější články

Nejlepší trvalky na zahradu: Nápady od zahradní designérky Dany Makrlíkové

Mandevila: královna teras a balkonů. Jak ji pěstovat a úspěšně přezimovat?
