Albízie hedvábná: strom s růžovými obláčky, který přinese do zahrady exotiku

Zahradní rostliny
5 min

Albízie hedvábná: strom s růžovými obláčky, který přinese do zahrady exotiku

Albízie hedvábná okouzlí každého svými jemnými růžovými květy připomínajícími nadýchané obláčky. Tento exotický strom vnese do vaší zahrady nejen eleganci, ale i lehkost a nečekanou krásu.

Zdroj: Depositfoto.com

Hledáte-li do své zahrady něco opravdu nevšedního, co zaujme na první pohled a navodí atmosféru Středomoří, pak vás možná okouzlí albízie hedvábná (Albizia julibrissin). Její jemné růžové květy, které vypadají jako nadýchané obláčky z hedvábných nití, a elegantní listy připomínající kapradí z ní dělají opravdový skvost. Přestože jde o strom původem z teplejších krajů, při správném výběru stanoviště a troše péče si ho můžete dopřát i v české zahradě.

Odkud albízie pochází a proč je tak výjimečná

Albízie hedvábná pochází z teplých oblastí Asie – od Íránu přes Čínu až po Koreu. Do Evropy se dostala v 18. století díky italskému šlechtici Filippo degli Albizzi, po němž také nese jméno. V přírodě jde o menší opadavý strom nebo větší keř, který může dorůst výšky kolem 5–12 metrů. V našich podmínkách obvykle zůstává menší, ale i tak působí velmi nápadně a exoticky.

Zvláštní pozornost si zaslouží její růžové květy, které se objevují v létě – obvykle od července do září. Jsou tvořeny dlouhými, jemnými tyčinkami, které připomínají hedvábná vlákna. Květy lákají včely i motýly a nádherně voní. Dekorativní jsou i zpeřené listy, které se na noc nebo při dešti zavírají – podobně jako třeba u citlivky.

Albízie v české zahradě: kde a jak ji pěstovat

Ačkoliv albízie působí velmi křehce, překvapí vás svou odolností. Starší rostliny dobře snášejí i mrazy do -20 °C, někdy dokonce krátkodobě až -23 °C. Přesto ale platí, že není vhodná pro celou republiku.

Vysaďte ji jen na opravdu teplém a chráněném místě

Pokud plánujete albízii vysadit přímo do země, vyberte teplejší lokalitu – ideální jsou nížiny jižní a střední Moravy nebo nejteplejší části středních a východních Čech (např. Polabí). V chladnějších oblastech je lepší pěstovat ji v nádobě a na zimu přenášet do bezmrazé místnosti.

Vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před silným větrem, nejlépe u jižní stěny domu, kde je více tepla a zimní mráz není tak agresivní. Půda by měla být dobře propustná, hlinitopísčitá, s neutrálním až mírně zásaditým pH.

Zdroj: Depositfoto.com

Přes léto téměř bez starostí, na zimu chraňte

Albízie nepotřebuje zvláštní zálivku ani hnojení – dobře snáší i sušší podmínky. Přihnojení kompostem nebo organickým hnojivem na jaře jí však může prospět. Důležité je zabránit přemokření půdy, které nesnáší.

Mladé rostliny je nutné na zimu dobře chránit – kořenový bal přikrýt silnou vrstvou mulče, kmen omotat jutou nebo bílou netkanou textilií. V prvních letech doporučujeme i zimní kryt nad celou rostlinou. V nádobách pěstované albízie je třeba na zimu přemístit do chladné, ale světlé místnosti (teplota okolo 5 °C), kde přečká zimu v klidovém stavu bez listů.

Kultivary, které stojí za zmínku

  • Albizia julibrissin ‘Ombrella’ – bohatě kvete sytě růžovými květy, kompaktnější růst.
  • Albizia julibrissin ‘Summer Chocolate’ – zvláštní kultivar s vínově purpurovými listy, velmi dekorativní i mimo období květu.
Zdroj: Depositfoto.com

Shrnutí: má smysl pěstovat albízii?

Albízie hedvábná je krásný strom, který přinese do zahrady nevšední nádech jižních krajů. V teplejších oblastech Česka může růst i ve volné půdě, jinde ji raději pěstujte jako mobilní rostlinu v nádobě. Vyžaduje slunce, propustnou půdu a ochranu před zimními extrémy. Pokud jí dáte to, co potřebuje, odmění se vám v létě květy, které jsou nepřehlédnutelné a skutečně okouzlující.

Zdroj: Ing. Bc. Dana Makrlíková, redakce portálu Radyzezahrady.cz, Foto: archiv Dany Makrlíkové Depositfoto.com

Mohlo by vás zajímat

Nepropásněte žádnou radu.

Zadejte váš e-mail k odběru novinek.